poniedziałek, 24 lutego 2014

Dziecko Na Warsztat - Lutowo - logiczny :)Nasze łamanie głowy powinnam zacząć od zamknięcia wszystkich dzieci na cztwry spusty w jakimś pomieszczeniu... no nie da się - po prostu nie da się napisać notki przy czterech marudach.


Nasze warsztaty tym razem zaczęliśmy do samego słowa - LOGIKA :) przeczytaliśmy, powiedzieliśmy co rozumiemy i nastąpiły wolne wnioski.
Z tego co pamiętam ze studiów - logika przynosiła niejednemu wiele trudu i mozołu. Okazuje się, że im człowiek młodszy ma więcej potencjału.

Logika (gr. λόγος, logos – rozum, słowo, myśl) – wedle klasycznej definicji – nauka o sposobach jasnego i ścisłego formułowania myśli, o regułach poprawnego rozumowania i uzasadniania twierdzeń.
Czyli po polsku i bardziej zrozumile - logicznie to znaczy jasno, przejrzyście i prosto. I tego się trzymajmy w LOGICZNYM Warsztacie :)

A oto nasze - Łamanie głowy czyli z logiką za pan brat.


1. Łamigłowki, zagadki i inne ładne kwiatkiOkazuje się, że jednak proste pomysły sa najlepsze. Sama pamiętam jak uwielbiałam takie łamigłówki z dzieciństwa - a niestety nie były one tak dostępne jak teraz. Nasz Niespełna Trzylatek naprawdę radzi sobie z prostymi zadaniami.
Ostatnio też wiele czytam o szlaczkach, labiryntach, rozwijaniu motoryki małej i okazuje się, że KONIECZNE jest doskonalenie się w labiryntach. Uczymy się PERCEPCJI wzrokowej. Ćwiczymy pamięć i spostrzegawczość. Potrzebne jest to nabycia umiejętności czytania, pisania!

2. Trochę liczenia ale wszak matematyka to siostra logiki :)

Dodałam i to nasze Liczenie do tego warsztatu bo nie jest ono znów takie zwykłe. Na wspaniałej stronie odnajduję inspiracje do sięgania po inne metody. Tym razem trochę montesoriańskie.

Trudność dla dzieci (przynajmniej dla naszego indywidualisty Jasia) to taka, że należy działania wykonywać PO KOLEI - nie przeskakujac z łatwiejszego na bardziej trudne.

3. Spostrzegawczość? Umiesz i potrafisz?Kapitalne książki - KAPITALNE - które kiedyś dostałam i w zasadzie nawet się im nie przyjrzałam. Teraz, kiedy Warsztaty za pasem - sięgnełam po nie i sama wsiąkłam wyszukując, odpowiadając na podchwytliwe pytania. Tekst uczy JAK czytać, JAK patrzeć i ZNJADOWAĆ - a przede wszystkim uczy nas SPOSTRZEGAWCZOŚCI. KAPITALNE :)

4. Logico primo - i znów wyciągamy coś z półki :)
Znów za sprawą naszych ciekawskich nosów - sięgnęliśmy po genilany system do nauki - szczególnie do uczenia umiejętności logicznego myślenia. System Logico Primo - przeznaczony jest dla przedszkolaków - dla starszych jest Logico Piccolo. Dziecko uczy spostzregawczości, logicznego myslenia, posługiwania się kolorami, symbolami.

5. System Edukacyjny PUS - klocki ? i co z tego?

Kupując te klocki byłam sceptycznie nastawiona. Zwykłe klocki, książeczki do tego i co z tego? Dziecko aby rozwiązać zadanie musi - przeczytać i zrozumieć tekst (albo ja czytam), ułożyć poprawnie klocki opowiadając na pytania - a tu szeroka gama edukacyjnych książeczek od przygotowania do czytania po ortografię, poznanie lektur... szok!
Potem dziecię musi sprawdzić czy dobrze odpowiedziało.
Kapitalne szczególnie DLA TYCH dzieci które mają trudności w koncentracji. KAPITALNE!!! polecam rękoma i czym się da jeszcze....

6. Magiczny a raczej Mądry i Bardzo mądry zamek.Gra nie dość, że wykonana wprost fenomenalnie to na dodatek i dla dorosłego i dla malucha - jak widać na zdjęciu - Nasz Prawie Trzyletni Staś...
W doąłczonej książeczce na jednej stronie jest ukazane CO tzreba zbudować - na następnej stronie jest rozwiązanie. I ... uprzedzam - stopnie trudności pokazują, ze nie jest to wcale takie proste. :)

KAPITALNE :) Poraz trzeci...

7. I na koniec - smakołyki z galaktyki

Na koniec dodaję kapitalny pomysł na...
- poznanie gwiazdozbiorów
- prace ręczne
- zabawę
- uczenie spostrzegawczości
- inne twórcze działanie

Na blogu Mamy Blixniaczej - niestety nie potarfię na JUŻ odnaleźć linka ale znajdę i podam - odnalazłam rewelacyjne podpowiedzi do nauki ... astronomii :)
Wydrukowaliśmy sobie po dwa komplety - różnych układów gwiazdozbiorów. Jedną część pocięłam a druga była jakby wzorem. Dzieci musiały dopasować nazwy i same układy.
Następnym krokiem miało być ułożenie z gwiazdek TYCH wybranych układów. A co się wydarzyło??? :)
Jak widać powstała JEDNA wielka galaktyka - jak to powiedział Jaś - ja Ci Mamo teraz pokaże PRAWDZIWĄ GALAKTYKĘ :) No i ... co miałam robić? :) Może gdzieś jest i taka?Takim to sposobem doszliśmy do końca... uffff.... Poniżej MAPA do blogów innych Twórczych Mam...
Ja zasiadam z herbatą i szukam nowych inspiracji :) Zapraszam... Za miesiąc - Warsztat Matematyczny :)6 komentarzy:

 1. Dużo ciekawych inspiracji. Mądry zamek - fantastyczny! Widać, że warsztaty udane!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ urozmaicone Wasze warsztaty! Nic tylko podziwiać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaki świetny pomysł z tymi gwiazdozbiorami, chyba weźmiemy gwiazdozbiory wkrótce na warsztat prywatnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale mi się podoba gwiezdne odwzorowanie!!! Super pomysły ;) i zamek drewniany ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super warsztat! Madry zamek mamy i tez bardzo lubimy :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo fajny warsztat. Pus i u nas. Mamy podobną grę Kamelot:)
  Mamuśka24

  OdpowiedzUsuń

Adwent i takie tam rozważania

TAk szybko biegnie czas, że nawet nie potrafię zliczyć do trzech a już następna sobota lub niedziela. Dużo mniej siedzę przy kompie, na for...